Stany Zjednoczone – najlepsze książki

Temat Ameryki i Stanów Zjednoczonych niejednokrotnie przewijał się na blogu. Wspominałam, że jestem ogromną fanką tego kraju, jego kultury ( i nie mam na myśli Starbucksa) a przede wszystkim fascynuje mnie dzika Ameryka, jej parki narodowe i bezkresne drogi! Wierzę, że kiedyś spędzę tam trochę czasu, więc przygotowuję się i zbieram wiedzę;).

Namiętnie czytam książki. Każdy kto mnie zna o tym wie. W mojej biblioteczce stale przybywa nowych pozycji. Tych o Ameryce także nie brakuje. Dwie z nich zrecenzowałam już na blogu ( Zapiski z wielkiego kraju oraz Route 66 nie istnieje), a dzisiaj zaproponuję Wam kolejne, które na pewno Wam się spodobają!

20150925_081713

Oczy wuja Sama

To najlepsza książka o Ameryce jaką do tej pory przeczytałam. Jest niesamowita! Wciągająca treść zilustrowana cudownymi zdjęciami sprawi, że nie będziecie mogli oderwać się od czytania, a kiedy skończycie będzie Wam najzwyczajniej przykro. Bartosz Gardocki zabierze Was w niezapomnianą podróż przez Stany Zjednoczone. Oczy wuja Sama to jednak nie jest zwykła książka, lecz także piękny album z fotografiami. Kiedy ją dostałam  przez długi czas po prostu zafascynowana przerzucałam starannie strona po strona i po prostu oglądałam. To moja perełka. Z autorem poznacie duże amerykańskie miasta, ale głównie  przemierzycie najpiękniejsze parki narodowe na świecie. Polecam każdemu fanatykowi. Ta książka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zafascynowanych Stanami. Na pewno idealnie sprawdzi się także, jako prezent dla każdego kto planuje podróż po Ameryce.

Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów

Znacie bloga Busem przez świat? Jeśli nie, to koniecznie musicie zajrzeć! To najlepszy blog podróżniczy  jaki czytałam. To właśnie jego autor napisał tę książkę. Jeśli myślicie, że przejechanie Ameryki starym busem jest niemożliwe, to jesteście w ogromnym błędzie. Ekipa busem przez świat udowadnia, że nie straszne im żadne przeciwności losu, a jak czegoś bardzo się chce, to można wszystko. Czytając tę książkę miałam małe deja vu, po wcześniejszym przeczytaniu – Oczy wuja Sama. Poprzeczka ustawiona była wysoko.  I, gdybym musiała wybierać to poprzednia jest dużo ciekawsza. Wszystko dlatego, że możecie naprawdę dowiedzieć się wiele o Stanach Zjednoczonych, a oglądając przepiękne zdjęcia – poczujecie jakbyście naprawdę tam byli, bo każde miejsce jest zilustrowane. Czegoś zabrakło mi w Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów. Może dlatego, że Oczy wuja Sama całkowicie mnie powaliły. Niewątpliwie książka jest ciekawa, zrozumiecie jak trudno zorganizować taką wyprawę i jak ważna jest bezinteresowna pomoc i życzliwość obcych ludzi. Jednak rozdziały i opisu z niektórych miejscowości są dla mnie za krótkie i może dlatego czasem czułam niedosyt. Byłam ciekawa więcej informacji, a nie na wszystkie otrzymałam odpowiedź.

Wałkowanie Ameryki

To jedna z pierwszych książek dotycząca Stanów Zjednoczonych, którą przeczytałam. Jej autorem jest Marek Wałkuski – dziennikarz radiowej Trójki i korespondent z Waszyngtonu. Ta książka opisuje nie podróż po Ameryce, ale codzienne życie. Autor dzieli się z nami ciekawostkami i dowcipnie opisuje swoje spostrzeżenia dotyczące specyfiki Amerykanów. To książka dla każdego, kto chce zrozumieć ten kraj a także zmierzyć się ze stereotypami. Marek Wałkuski nie tylko odpowiada na pytania, ale także podejmuje trudne tematy, takie jak: kwestie posiadania broni, napięcia rasowego czy poczucie tożsamości narodowej. Jeśli jesteście ciekawi, jakie są Stany Zjednoczone oczami Polaka – dziennikarza, to czytajcie, bo warto.

Przez trzy Ameryki

Być może ta książka nie powinna znaleźć się w tym zestawieniu, bo nie skupia się wyłącznie na Stanach Zjednoczonych. Autor – Tomasz Gorazdowski, kolejny dziennikarz radiowej Trójki wyruszył w podróż od Alaski, przez Kanadę, zachodnie wybrzeże Stanów Zjednocoznych, Amerykę Środkową, Południową aż do Ziemi Ognistej. To niesamowita opowieść o różnorodności kultur i pasji odkrywania. Tomasz Gorazdowski odwiedza miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. O istnieniu wielu z nich nie miałam pojęcia, a dzięki opisom, zdjęciom i masie ciekawostek poczułam ich wyjątkowość. Początkowo nie podobał mi się styl pisania autora. Trudno wyjaśnić, dlaczego. Po prostu było w nim coś, co niesamowicie mnie drażniło, jednak z każdą kolejną przeczytaną stronę przestałam na to zwracać uwagę.

To niesamowita książka. To wiedza w pigułce o Amerykach, miejscach, ludziach i kulturze. Widzę siebie przemierzającą podobną drogę i trzymająca w ręku egzemplarz Przez trzy Ameryki. Tomasz Gorazdowski rozbudził moje zainteresowanie Kostaryką. Ziarno zostało zasiane i nie mogę poradzić, że to kolejne miejsce, które stało się celem mojej wyprawy. Kostaryka jest niesamowita! Ta książka też jest niesamowita. Zaszokuje, rozbawi, zdziwi, skłoni do refleksji a przede wszystkim po jej przeczytaniu będziecie mieli ochotę wyruszyć w podobną podróż. A przecież o to chodzi. O inspirowanie.

20150925_081952

Przeczytajcie wszystkie. Zacznijcie od Wałkowania Ameryki, potem Oczy wuja Sama, Przez trzy Ameryki i zakończcie Busem przez świat. Koniecznie polecajcie mi swoje ulubione tytuły, bo dobrych książek nigdy za wiele.

Pisałam już, że jesienią zamierzam sumiennie dodawać wpisy. A szczególnie zależy mi na tym, żeby dużo pojawiało się recenzji. Czytam masę ciekawych i wartościowych książek, którymi chcę się dzielić, bo wiem, że bloga odwiedzają także fajni, oczytani ludzie. Mam nadzieję, że znajdą tu coś dla siebie.

Dodaj komentarz