Rodzina Borgiów

37660_rodzina-borgiow_200
Pamiętam, że tę książkę moi koledzy wyrywali sobie z rąk i namiętnie ją czytali. Nie chciałam być gorsza, więc gdy tylko udało mi się ją od nich dostać- nie chciałam oddać. Zaczęłam czytać, gdy tylko wraz ze znajomymi ruszyliśmy (i to kilka lat wstecz) z Ustronia Morskiego do Poznania. Czytałam całą drogę, nie pozwalając nikomu oderwać mnie od lektury. Tak bardzo wciągnęłam się w książkę, że zrozumiałam czemu moi znajomi mężczyźni tak zwlekali z przekazaniem mi jej. Prawdopodobnie skończyłam ją przed przyjazdem do Poznania. Mario Puzo oczarował mnie. Rodzina Borgiów całkowicie wciągnęła mnie w swój XV wieczny klimat, a każda przeczytana strona była niczym miód. Po powrocie do domu szperałam w Internecie w poszukiwaniu wszystkiego na temat powieści, autora i historycznych aspektów a mój podziw wzrastał.
Rodzina Borgiów to ostatnia książka Mario Puzo, nad którą pracował ponad 20 lat. Jest jego ostatnim dzieckiem, którego niestety nie doczekał premiery, ponieważ książkę dokończyła jego przyjaciółka po śmierci autora.

“Rodzina Borgiów” to historia prawdopodobnie pierwszej włoskiej mafii, która swoje korzenie ma…w kościele katolickim, w Watykanie. Rodrigę Borgia  poznajemy jako kardynała z dziećmi: Lukrecją, Cezarem, Juanem i Joffrem, by potem być świadkiem jego wyboru na papieża- Aleksandra VI. Rodzina Borgiów  to nie tylko historia o chciwości, rozpuście, nepotyzmie i fałszu Watykanu, lecz także historia miłosna między rodzeństwem: Lukrecją i Cezarem. W książce historyczne wątki przeplatają się z fikcją literacką, co nie zmienia faktu, że lektura szokuje. Puzo odsłania drugą twarz kościoła XV/XVI wiecznego, w którym księża i kardynałowie są okrutni, pozbawieni sumienia, moralności a ich jedynym celem jest zdobywanie majątków i rozpustne życie na papieskim dworze. Szokują morderstwa i sposoby dojścia do władzy. Szczerze polecam. Jeśli ktokolwiek chce zobaczyć jak wyglądał Watykan kilka stuleci wstecz, jak bezwzględni i obłudni potrafili być księża oraz jak żadne zasady moralne nie miały miejsca- sięgnijcie po Rodzinę Borgiów. Wciąga, szokuje…i w gruncie rzeczy skłania do refleksji. Mario Puzo zabiera nas do środka Watykanu i odsłania największe tajemnice kościoła.

Na podstawie książki powstał serial “The Borgias”, który moim zdaniem również jest godny polecenia. Pamiętajcie! Najpierw książka, potem serial!

2092550-rodzina-borgiow-643-482

One comment

Dodaj komentarz