Korea Północna

Lubię skakać książkami po różnej tematyce. Reportaże wybieram też z różnych zakątków świata. Niedawno byłam w Stanach, teraz przeniosłam się do Afryki, a dziś przychodzę do Was z recenzją książki, którą niedawno skończyłam. Korea Północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu to kolejna już przeczytana przeze mnie książka na temat Korei Północnej. Fascynuje mnie ten kraj. Może fascynacja to złe określenie, może intryguje byłoby lepsze.

Korea-Polnocna-Tajna-misja-w-kraju-wielkiego-blefu_John-Sweeney,images_big,3,978-83-7758-781-2

W każdym razie każdy z Was kto czytał Rok 1984 G. Orwella pewnie zastanawiał się czy istnienie takich społeczeństw i reżimów w XXI wieku jest możliwe. Pewnie również z lekkim rozbawieniem i niedowierzaniem oglądaliście The Truman Show. Przerażająca prawda jest taka, że to co czytaliście i oglądaliście, w mniejszym lub większym stopniu dzieje się we współczesnym świecie. Jest taki kraj, w którym ludzie nie mają dostępu do Internetu. Nie piją kawy w Starbucksie. Nie oglądają zachodnich filmów. Kraj, w którym dzieci uczy się matematyki i dodawania według ilości zabitych Amerykanów. Kraj, w którym pacjenci przebywają w szpitalach jedynie od rana, a kroplówka podawana jest z butelek po piwach. Kraj, w którym zmarli są ważniejsi od żyjących. Ten kraj to Korea Północna. Na satelitarnych zdjęciach Dalekiego Wschodu, tuż obok takich państw jak Chiny, Japonia, można dostrzec wielką, czarną plamę. To Koreańska Republika Ludowo- Demokratyczna, w której żyją dwadzieścia trzy miliony ludzi, a prąd jest regularnie wyłączany. Bez energii elektrycznej pozostaje codziennie praktycznie cały kraj. Oświetlone są tylko pomniki dwóch nieżyjących już: Kim Ir Sena i Kim Dzong II. To tyranii, którzy stworzyli ten oderwany od rzeczywistości, przerażający reżim. Teraz rodzinną tradycję kontynuuje trzeci z Kimów- Kim Dzong Un.

Jaka jest Korea Północna? Trudno powiedzieć, bo prawdziwy dostęp do jej wnętrza jest niemożliwy. Wszystko, co wiadomo o tym kraju pochodzi od tych szczęśliwców, którym udało się uciec. Dziennikarze mają absolutny zakaz wjazdu do kraju, a każdy cudzoziemiec, któremu udaje się dostać pod fałszywym pretekstem do Korei szybko trafia pod skrzydła opiekunów, którzy nie opuszczą go na krok podczas całej wizyty. Korea Północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu to książka, która jest efektem podróży John’a Sweeney’a, dziennikarza BBC, podającego się za profesora historii, do tego najpilniej strzeżonego kraju świata. Mieszkał w pokazowym hotelu, odwiedził fabrykę, w której nic się nie produkuje, szpital, w którym nie ma pacjentów, uczelnię, na której nie ma studentów, kłaniał się posągom martwych wodzów oraz próbował na ulicach Pjongjangu dostrzec jakiegokolwiek Koreańczyka. John Sweeney opisuje historię Korei Północnej oraz reżimu, który doprowadził do tego, że Orwellowski Rok 1984 stał się rzeczywistością. To niesamowita i niezwykle ciekawa książka, dla kogoś kto próbuje zrozumieć Koreę Północną. Chociaż myślę, że nie da się zrozumieć kraju, w którym morduje się, torturuje i robi pranie mózgów. Oprócz książki powstał dokument wyemitowany przez BBC, który zawiera nagrania kręcone w tajemnicy przed koreańskimi przewodnikami. Możecie go obejrzeć tutaj:

swiatu-nie-mamy-czego-zazdroscic-b-iext3868327

Jednocześnie chciałabym wspomnieć i polecić Wam książkę Barbary Demick: Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej. Napisana w 2009 roku, jeszcze przed śmiercią Kima II, jest zbiorem rozmów i relacji uciekinierów z Korei Północnej. To reportaż, który Was zaszokuje, a jednocześnie sprawi, że nie będziecie w stanie uwierzyć w to, co przeczytacie. To wstrząsające opisy i przeżycia ludzi, którzy żyli w tym kraju i dopiero po wydostaniu się z niego zrozumieli, że kłamstwa władzy, kult jednostki i wszechogarniająca niewiedza i głód miały niszczący skutek.  Jeśli interesuje Was Korea Północna koniecznie sięgnijcie po książki, które Wam poleciłam!

One comment

Dodaj komentarz