Święto Dziękczynienia

Jeśli ktokolwiek nie znosi Halloween, Walentynek, Starbucks’a i wszystkiego, co związane z Ameryką niech teraz przestanie czytać. Jeśli jednak jesteście w stanie to przetrawić to zapraszam, bo dziś będzie po amehykańsku!

 

6fd96e9e1b753fa53593fa0e8fb7ad10

Święto Dziękczynienia obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych w ostatni czwartek listopada od 1864r. Swoją tradycją sięga czasów, gdy pielgrzymi z Mayflower urządzili ucztę w 1621r. by podziękować Indianom za pomoc w przetrwaniu pierwszego roku. Jak już pisałam nigdy nie byłam w Ameryce, ale sporo się naoglądałam i naczytałam, by wiedzieć, że w Święcie Dziękczynienia chodzi przede wszystkim o jedzenie w gronie rodziny. Dużo jedzenia. Na Święto Dziękczynienia  musi pojawić się przede wszystkim indyk. Tak ogromny by cała rodzina mogła się najeść. Podobno bez indyka nie ma Święta Dziękczynienia. Indyk musi mieć też nadzienie. Do tego puree ziemniaczane, kukurydza, sos, fasola szparagowa i żurawina. A na deser ciasto dyniowe. Brzmi nieziemsko, prawda?

d268af8297ed7ed5bbefeeab2174556c

Bill Bryson (o którego książce wspominałam już tutaj) pisze o Święcie Dziękczynienia tak:

” Święto Dziękczynienia pozostaje świętem czystym, niemal nieskażonym komercją. Nie trzeba z jego okazji wysyłać kartek, ubierać choinek i gorączkowo poszukiwać po strychach i pawlaczach zeszłorocznych dekoracji. W Święto Dziękczynienia siedzi się jedynie przy stole i próbuje nadać swemu brzuchowi rozmiary piłki plażowej,by potem zasiąść przed telewizorem i oglądać mecz amerykańskiego footballu. Takie święta lubię”

Myślę, że to niezwykłe. Najbardziej skomercjalizowana społeczność świata znajduje czas, by usiąść przy stole z rodziną i podziękować za wszystko, co mają. Dlatego wierzę w ogromne znaczenie tego Święta. U nas przygotowania (głównie w centrach handlowych) do Bożego Narodzenia zaczynają się już na początku listopada, co jest totalnie wkurzające i niewłaściwe. Tymczasem Amerykanie w tym czasie myślą o tym, że jest jeszcze jedno Święto, w którym najważniejsze jest by być wdzięcznym za to, co się ma. Szał świąteczny, co prawda zaczyna się następnego dnia w czasie tzw. Black Friday, ale to w końcu Ameryka.  Nie jestem ślepą fanatyczką Amerykańskiej kultury. Uwielbiam nasze polskie Święta Bożego Narodzenia i nie zamieniłabym ich na żadne inne, ale myślę, że Święto Dziękczynienia ma w sobie coś magicznego i bardzo symbolicznego dla Amerykanów.

” Być może jednak najmilszy i najszlachetniejszy aspekt Święta Dziękczynienia polega na tym, że daje ono oficjalną okazję, by podziękować za to wszystko, za co powinno się być wdzięcznym.”

One comment

  1. Pingback: Pianino Online

Dodaj komentarz