Co to jest dorosłość?

Gdy byłam młodsza wydawało mi się, że gdy będę zdawać maturę to będę super dorosła. Koniec liceum, studia, no wiecie- brzmi poważnie. Maturę zdałam prawie 5 lat temu. Zaraz napiszę magisterkę i się obronię ( przynajmniej mam taką nadzieję!) a wciąż nie wiem czy to już TA “dorosłość”, o której wszyscy mi mówili. Dość często słyszałam od starszych znajomych teksty w stylu: jak będziesz w moim wieku to zrozumiesz, ja mam teraz inne rzeczy na głowie i wreszcie moje ulubione ty nie rozumiesz. Jestem teraz w ich wieku i owszem nadal nie rozumiem.

10881567_768061663289585_6026026802511522312_n

TO JUŻ?

Cały czas czekam na jakiś sygnał czy znak z niebios, że “dorosłość” mnie też dopadła. Jak narazie cisza. Nic się nie dzieje. Nie chcę przez to powiedzieć, że jestem tą samą osobą, którą byłam jeszcze 5 lat temu, bo to nieprawda. Różne wydarzenia w naszym życiu kształtują nasz charakter, ale nie potrafię określić tego, kiedy stanę się lub może już stałam się dorosła. Bo jakie są kryteria? Są jakieś wyznaczniki tej całej dorosłości? Co to jest dorosłość? Naprawdę nie wiem i naprawdę chciałabym, by teraz wszyscy znajomi stanęli przede mną i wytłumaczyli o, co dokładnie im chodziło. Czy dorosłość oznacza większą odpowiedzialność? Zdecydowanie powinna, ale życie pokazuje, że nie zawsze tak jest. Czy dorosłość oznacza ciągłe zamartwianie się? Dorosłość to brak czasu? Dorosłość to tylko praca, bez czasu na przyjemności? Dorosłość to wieczne marudzenie? Jeśli tak, to wiecie co? Ja podziękuję. Nie muszę rozumieć.

TY DECYDUJESZ

Wybór należy do Ciebie. Nie ma daty rozpoczynającej, nie ma sygnałów i nie ma drastycznych zmian. Dzisiaj również ktoś może mi zarzucać, że wciąż czegoś nie rozumiem, że jestem za młoda. Kompletnie mnie to nie ruszy. To ja podejmuję decyzję o tym, jak wyglądać ma moje dorosłe życie. Ja decyduję o tym jakim będę człowiekiem. Nie data urodzenia. Nie przyjęte i powtarzane przez wszystkich jesteś już dorosła, nie wypada ci. Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy jako wymówek używają swojego wieku. Mam już 30 lat, jestem poważnym człowiek i nie wypada mi tego robić. Może ja mam problem. Może to inni mają problem. Może cała dorosłość jest problemem, ale pamiętajcie, że Wy decydujecie kim jesteście.

10404230_768061636622921_2919865416054426327_n

źr. obrazków: Facebook

3 comments

  1. Izu says:

    Mam pewne podejrzenia, co Cię zainspirowało do tej notki 😀

    Prawda jest taka, że zawsze znajdzie się ktoś “doroślejszy” od Ciebie. Ktoś zawsze jest starszy albo już przeżył to, co właśnie przeżywasz i traktuje Cię przez to z góry. Nienawidzę takiej protekcjonalności – jesteś starszy, i co z tego?

    I jeszcze jedna sprawa: dorosłość i zgorzkniałość to nie to samo. Dla mnie dorosłość jest wtedy, kiedy jesteś odpowiedzialny, ale też wiesz,że Twoje życie jest tylko Twoje i nie przejmujesz się innymi ludźmi (np. we wspomnianym parku rozrywki.) I wiesz, że zabawa jest równie ważną częścią życia, co wszystkie inne 😉

  2. Pingback: Polecenia Windows

Dodaj komentarz